9 aylık bebek oyunları: ilk hafta

Artık daha fazla hareket ettiğine göre, bebeğiniz etrafındaki alanları öğrenmeye başlıyor. Büyük bir karton kutu iç ve dış mekan arasındaki farkı anlamasını sağlayabilir. 

Geliştirilen beceriler: kaba motor, mekansal ilişkilerin farkındalığı

İhtiyacınız olan şey: bebeğinizin içine girip çıkabilmesi için yeterince büyük, sağlam bir karton kutu

Yanına büyük bir karton kutu koyun ve içine yumuşak bir battaniye ve bebeğinizin en sevdiği oyuncaklarını ve kitaplarını koyun. İçeri girmesine ve kendi küçük alanında zaman geçirmekten zevk almasına izin verin. Ayrıca, bazı pencereleri de kesebilirsiniz.

Güvenlik notu: Bebeğinizi asla devrilmeyeceği şekilde gözetimsiz bırakmayınız.

O nereye gitti?

Bebeğiniz hala gizli bir şey bulma sürprizinden memnun. Artık nesnelerle başa çıkmakta daha iyi oluyor, her türlü yeni avcılık ve oyun bulmaktan zevk alacak.

Geliştirilen beceriler: ince motor, nesne kalıcılığı hissi (görüş alanı dışındaki nesnelerin hala var olduğu kavramı)

Neye ihtiyacınız olacak: bir sandpit; birkaç küçük, renkli nesne

Parkta, plajda veya bahçedeki bir kum havuzunda bebeğinize lastik top veya plastik dinozor gibi parlak renkli bir nesne gösterin. Daha parlak, daha iyi, onun bulmasını kolaylaştıracak. Küçük çocuğunuzun sizi izlediğinden emin olun, sonra oyuncağı küçük bir kum tepesinin altına gömün.

Yüzünde şaşkın bir bakışla, “Şimdi o top nereye gitti?” Deyin. Ardından bebeğinizin elini kum höyüğüne koyun ve nesne ortaya çıkıncaya kadar fırçalamasına yardım edin. Aramaya son verdikten sonra, yardım almadan kazı yapacaktır. Yavaş yavaş, o seyretmediğinde öğeyi gizlemeye devam edebilirsiniz.

Güvenlik notu: bebekler kum yemeye çalışmakla ünlüdür, bu yüzden küçük çocuğunuza dikkat edin ve ellerini ağzına sokmasına izin vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.