Akçakoca yolundaki Şifalı Su mühürlendi

Akçakoca yolu üzerindeki Şifalı Su, mikrobiyolojik bakımdan sakıncalı olduğu gerekçesiyle zabıta ekipleri tarafından mühürlendi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından halk arasında şifalı olduğuna inanılan söz konusu kaynaktan kontrol amaçlı numune alındı. Laboratuvar analizlerinin olumsuz çıkması üzerine Akçakoca Belediyesi çeşmelerin kapatılmasına karar verdi. Bugün tesise giden zabıta ekipleri, çeşmeleri kör tapa ile kapattı ve tesisi geçici olarak mühürledi.

Akçakoca Belediyesi‘nden, konuya ilişkin yapılan açıklamada, bölge insanının su almak için uğradığı ve şifalı olduğuna inanılan D-655 Karayolu üzerindeki kaynağın, bakteriyolojik açıdan sakıncalı olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, “Halk sağlığını her şeyin üzerinde tutan Akçakoca Belediyesi, söz konusu su kaynağı tekrar içilebilir hale getirilene kadar içme suyu olarak tüketilmesini durdurdu.” ifadelerine yer verildi.

İlçe Sağlık Müdürü Numan Çabuk imzasıyla Akçakoca Belediyesine tebliğ edilen yazı ise şu şekilde:

“Şifalı Su olarak bilinen kaynaktan alınan numune üzerinde yapılan incelemelerde suyun bakteriyolojik yönden uygun olmadığının görülmüştür. Söz konusu suyun içme – kullanma suyu olarak kullanılmasının durdurulması gerekmektedir.”

Şifalı Su Orman İçi

Düzce – Akçakoca yolunun 17’nci kilometresinde yer alan Şifalı Su ve Orman İçi Dinlenme Yeri, yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak yeri niteliğini taşıyor.

Akçakoca Belediyesi’nin resmi internet sitesinde söz konusu suyun özellikleri hakkında şu bilgiler yer yer alıyor:

“Şifalı su tamamen kireçsiz, içimi yumuşak, asidikliği yüksek bir su olma özelliğini taşımaktadır. Su hiç havayla temas etmeden ve membasından itibaren gün yüzü görmeksizin kapalı olarak gelmekte, her mevsim aynı ısıyı korumaktadır. Hava almadığı için bakteri barındırmayan bu suyun böbrek taşı rahatsızlığı çekenlere iyi geldiği belirtilmektedir.”

İlgili Konular:

Akçakoca Devlet Hastanesi için imzalar atıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.