Asteroit Nedir?

Asteroitler güneşin yörüngesinde küçük, kayalık nesnelerdir. Asteroitler gezegenler gibi güneş sisteminde yer almalarına rağmen, gezegenlerden çok daha küçükler.

Güneş sistemimizde birçok asteroit var. Birçoğu ana asteroit kuşağında yaşıyor – Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında bir bölge.

Asteroitler de başka yerlerde takılıyor. Örneğin, bazı asteroitler gezegenlerin yörüngesinde bulunur. Bu, asteroit ve gezegenin güneş etrafında aynı yolu takip ettiği anlamına gelir. Dünya ve diğer birkaç gezegenin de böyle asteroitleri var.

Asteroitler nereden geldi?

Güneş sistemimizin oluşumundan asteroitler kaldı. Güneş sistemimiz yaklaşık 4.6 milyar yıl önce büyük bir gaz ve toz bulutu çöktüğünde başladı. Bu olduğunda, malzemenin çoğu bulutun merkezine düştü ve güneşi oluşturdu.

Buluttaki yoğunlaşan tozun bir kısmı gezegen oldu. Asteroit kuşağındaki nesnelerin hiçbir zaman gezegenlere dahil olma şansı olmadı. Gezegenlerin oluştuğu zamandan bu yana artıklar.

Tüm asteroitler aynı mıdır?

Güneşten farklı mesafelerde farklı yerlerde asteroitler oluştuğundan, iki asteroid aynı değildir. İşte farklılık gösterebilecekleri birkaç yol:

Asteroitler gezegenlere benzemez. Pürüzlü ve düzensiz şekillere sahiptirler.

Bazı asteroitler çapı yüzlerce kilometredir, ancak çoğu çakıl taşları kadar küçüktür.

Çoğu asteroit, farklı kaya türlerinden yapılır, ancak bazılarında nikel ve demir gibi kil veya metaller bulunur.

Asteroitlerden ne öğrenebiliriz?

Asteroitler güneş sistemimizdeki diğer nesnelerle aynı anda oluştuğundan, bu uzay kayaları bilim insanlarına gezegenlerin tarihi ve güneş tarihi hakkında birçok bilgi verebilir. Bilim adamları meteorları inceleyerek asteroitler hakkında bilgi alabilir: atmosferimizden geçen ve Dünya’nın yüzeyine inen minik asteroit parçaları.

Birkaç NASA uzay misyonu da asteroitleri gözlemledi. NEAR Shoemaker uzay aracı, 2001 yılında Dünya’ya yakın bir asteroit olan Eros’a indi. Sonra, Dawn, uzay aracı, 2011’deki ikinci en büyük nesneyi Vesta’nın yörüngesine sokmak ve incelemek için asteroid kuşağına gitti. Vesta o kadar büyük ki küçük bir gezegen gibi. 2012’de Dawn Vesta’dan ayrıldı ve asteroid kuşağı, cüce gezegen Ceres’teki en büyük nesne etrafında yörüngeye çıktı.

NASA, 2016’da, Bennu adındaki Dünya’ya yakın bir asteroit incelemek ve Dünya’ya geri dönen bir asteroit örneğini getirmek için OSIRIS-REx uzay aracını başlattı! 2018’de OSIRIS-REx Bennu civarında yörüngeye girdi. Bennu, uzay aracıyla dönen en küçük dünya.

İlgili Konular

Güneş sistemi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.