Astronomi nedir? Tanımı ve Tarihçesi

Astronomi; güneş, ay, yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, asteroidler, galaksiler, gaz, toz ve diğer dünyasal olmayan cisimler ve olayların incelenmesidir.

K-4 öğrencileri için verilen müfredatta NASA, astronomiyi “yıldızların, gezegenlerin ve uzayın incelenmesi” olarak tanımlamaktadır.

Astronomi ve astroloji tarihsel olarak ilişkiliydi, ancak astroloji bir bilim değildir ve artık astronomi ile ilgisi olduğu kabul edilmez. Aşağıda astronomi tarihini ve kozmoloji dahil ilgili çalışma alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Tarihsel olarak, astronomi göksel cisimlerin gözlemlerine odaklanmıştır. Astrofizik, astronomi fiziğinin çalışılmasını içerir ve nesnelerin davranışları, özellikleri ve hareketleri üzerinde yoğunlaşır. Bununla birlikte, modern astronomi, bu bedenlerin hareketlerinin ve özelliklerinin birçok unsurunu içerir ve bu iki terim genellikle bugün birbirinin yerine kullanılır.

Gözlemsel gökbilimciler yıldızların, gezegenlerin, galaksilerin vb. doğrudan incelenmesine odaklanırlar.

Teorik astronomlar, sistemlerin nasıl geliştiğini modelleyip analiz eder.

Diğer birçok bilim alanından farklı olarak, gökbilimciler bir sistemi tamamen doğumdan ölüme kadar gözlemleyemezler; dünyaların, yıldızların ve galaksilerin ömrü milyonlarca yıla uzanıyor. Bunun yerine, gökbilimciler, nasıl oluştuklarını, geliştiğini ve öldüklerini belirlemek için evrimin çeşitli aşamalarındaki vücut görüntülerine güvenmek zorundadır. Bu nedenle, teorik ve gözlemsel astronomi bir araya gelme eğilimindedir, çünkü teorik bilimciler simülasyonları oluşturmak için gerçekten toplanan bilgileri kullanırlar ve gözlemler modellerin onaylanmasına hizmet eder.

Astronomide uzmanlık alanları

Astronomi, bilim adamlarının belirli nesneler ve fenomenler konusunda uzmanlaşmalarını sağlayan bir dizi alt alana bölünmüştür.

Gezegensel gökbilimciler (gezegensel bilim insanları olarak da adlandırılırlar) gezegenlerin büyümesi, evrimi ve ölümüne odaklanırlar. Çoğu güneş sisteminin içindeki dünyaları incelerken, bazıları nasıl olabileceğini varsaymak için diğer yıldızların etrafındaki gezegenler hakkındaki artan kanıt kütlesini kullanır. Londra College College’a göre gezegen bilimi “astronomi, atmosfer bilimi, jeoloji, uzay fiziği, biyoloji ve kimya konularını içeren bir disiplinli alandır.”

Yıldız gökbilimciler, gözlerini yıldız ölümlerine dayanan kara delikler, bulutsular, beyaz cüceler ve süpernova gibi yıldızlara çevirirler. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, “Yıldız astronomisinin odağı, evrende meydana gelen fiziksel ve kimyasal süreçler üzerinde” diyor.

Güneş gökbilimciler zamanlarını tek bir yıldızı – güneşimizde – analiz ederek geçirirler. NASA’ya göre, “Güneşten gelen ışığın miktarı ve kalitesi zaman ölçeğinde mili saniyeden milyarlarca yıla değişir.” Bu değişiklikleri anlamak bilim adamlarının Dünya’nın nasıl etkilendiğini anlamalarına yardımcı olabilir. Güneş ayrıca, diğer yıldızların nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olur, çünkü yüzeyiyle ilgili ayrıntıları ortaya çıkaracak kadar yakın olan tek yıldızdır.

Galaktik gökbilimciler galaksimiz Samanyolu üzerinde çalışırken, uzaylı gökbilimciler yıldızların bu koleksiyonlarının nasıl oluştuğunu, değiştiğini ve öldüğünü belirlemek için bunun dışında eşler. Wisconsin-Madison Üniversitesi, “Yıldızların ve gazın dağılımında, bileşiminde ve fiziksel koşullarında kalıplar oluşturmak, gelişen ev galaksimizin tarihini izler.”

Kozmologlar, evrendeki bütünüyle, Büyük Patlama’daki şiddetli doğumundan şimdiki evrimine, ölümüne kadar devam eder. Astronomi çoğu zaman (her zaman değil) çok somut, gözlemlenebilir şeyler hakkındadır, oysa kozmoloji tipik olarak evrenin geniş ölçekli özelliklerini ve ezoterik, görünmez ve bazen tamamen teorik olanları tel teorisi, karanlık madde ve karanlık enerji ve çoklu evren kavramı gibi teorik şeyler içerir.

Astronomik gözlemciler, evrendeki geniş yelpazedeki nesneleri incelemek için elektromanyetik spektrumun farklı dalga boylarına (radyo dalgalarından görünür ışığa ve X ışınlarına ve gama ışınlarına kadar) güveniyorlar. İlk teleskoplar çıplak gözle görülebilen şeylerin basit optik çalışmalarına odaklandı ve bugün pek çok teleskop devam ediyor.

Fakat ışık dalgaları aşağı yukarı enerjik hale geldikçe, daha hızlı veya daha yavaş hareket ederler. Çeşitli dalga boylarını incelemek için farklı teleskoplar gerekir. Daha kısa dalga boylarına sahip daha enerjik radyasyon, ultraviyole, X ışını ve gama ışını dalga boyları şeklinde görünürken, daha az enerjik nesneler daha uzun dalga boylu kızılötesi ve radyo dalgaları yayar.

Astronometri nedir?

Astronominin en eski kolu olan astrometri, güneş, ay ve gezegenlerin ölçüsüdür. Bu hareketlerin kesin hesaplamaları, diğer alanlardaki astronomların gezegenlerin ve yıldızların doğumunu ve evrimini modellemelerine ve meteor yağmurlarının tutulmasını ve kuyruklu yıldızların görünümünü yakalama gibi olayları tahmin etmelerini sağlar. Gezegensel Topluma göre, “Astrometri, gezegen dışı gezegenleri tespit etmek için kullanılan en eski yöntem”, ancak zor bir süreç olarak kalıyor.

İlk gökbilimciler gökyüzündeki kalıpları fark ettiler ve hareketlerini izlemek ve tahmin etmek için onları örgütlemeye çalıştılar. Takımyıldızlar olarak bilinen bu modeller, geçmişte yaşayan insanlara mevsimleri ölçmelerinde yardımcı oldu. Yıldızların ve diğer göksel yapıların hareketi dünya çapında izlendi, ancak Çin, Mısır, Yunanistan, Mezopotamya, Orta Amerika ve Hindistan’da yaygındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.