Bandy nasıl oynanır, kuralları nedir?

Bandy her birinde 11 oyuncu bulunan iki takım arasında oynanan kış sporudur. Amaç, topu almak ve eğri çubuklarla rakibin kalesine yönlendirmektir. Tıpkı çim hokeyi gibi dikdörtgen bir alanda oynanır, ancak bunda arazi buzdan oluşur, bu nedenle oyuncuların buzda kayması gerekir.
Kalecisi olması ve her takımda 11 oyuncu bulunması gibi doğrudan futboldan miras alınan belirli kurallar vardır. Ofsayt kuralı uygulanır. Atış veya köşe vuruşundan gol atılamaz.

Maç sonunda en çok gol atan takım kazanır. Her iki takım da eşit sayıda gol attıysa, kura çekilir. Asıl kural, kaleci hariç oyuncuların maç sırasında kasıtlı olarak kafalarına, ellerine veya kollarına topa dokunmamaları gerektiğidir.

Oyuncular topu hareket ettirmek için çubuklarını kullanmak zorundadır. Ayrıca başları, elleri veya kolları dışında vücudun herhangi bir bölümünü kullanabilirler ve hatta patenlerini bir dereceye kadar kullanabilirler. Bir oyuncu topa vurmak için kasten kullanırsa hakem tarafından beş dakikalık bir ceza verilir.

Topu geçmek

Oyuncular genellikle topu bir takım arkadaşına geçirmek veya topu sopalarla sürmek gibi basit teknikleri kullanırlar ve rakip oyuncuları atlamaya çalışırlar ve daha sonra gol atmaya çalışırlar.

Benzer şekilde, rakipler pasa müdahale ederek ya da bir oyuncuya dokunarak topun kontrolünü ele geçirmeyi deneyebilir ve daha sonra topu sürünmeye çalışabilirler. İki rakip arasındaki fiziksel temas, hiç kimsenin yaralanmaması için sınırlandırılmalıdır.

Maçı Duraklatma

Genel olarak, top pist dışına çıkmadığı veya hakem duraklamadığı sürece, oyun durmaz. Bir duraklamadan sonra, maç bir köşe vuruşuyla, serbest vuruşla veya penaltı atışıyla devam ettirilebilir.

Top saha dışına çıkarsa, hakem dışarı çıkmadan önce hangi takımın topa topa dokunacağına karar vermesi gerekir ve daha sonra rakip takım bu senaryoda yeniden başlama vuruşu olarak da adlandırılan serbest vuruş için bir şans elde eder.

Oyuncuların Pozisyonları

Bandy oyununda kaleciler dışındaki oyuncular için pozisyonlarla ilgili özel bir açıklama yoktur, ancak zamanla belirli stratejik pozisyonlar oyuncular tarafından yapılmıştır.

Hücum – Bu oyuncular esas olarak golü atmaya odaklanmak zorundadır.

Savunam – Bu oyuncular, esas olarak topu rakip oyunculara karşı savunmaya odaklanmalı ve kaleciye ulaşmalarına izin vermemelidir.

Orta saha – Bu oyuncular esas olarak rakip oyuncuları ele almaya ya da paslarını engellemeye, topu ele geçirip daha sonra öne geçmeye odaklanmalıdır.

Oyuncular zamanın çoğunu belirtilen pozisyonlarda geçirebilirken, oyuncunun hareketi ile ilgili bazı kısıtlamalar vardır. Oyuncular istedikleri zaman pozisyon değiştirebilirler. Bu düzen takımın oluşumu olarak adlandırılır.

İlgili Konular

Bus Simulator: Ultimate nasıl oynanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.