Başkan Özlü’den İstanbul Caddesi açıklaması

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, tepkilere neden olan İstanbul Caddesi Projesi’yle ilgili şikayetlere cevap verdi.

Kentin en işlek güzergahı olan İstanbul Caddesi, sorunların öbeği olmaya devam ediyor. Adeta yapboz tahtası haline dönen caddede bugüne kadar tüm tarafları memnun eden bir proje hayata geçirilemedi. Mehmet Keleş döneminde trafiğe kapatılan caddede inşa edilen tramvay hattı vatandaştan destek görse de esnafın baskıları sonucu raylar kaldırıldı ve cadde yeniden araç girişlerine açıldı.

Düzce Belediyesi, İstanbul Caddesi’nde köklü bir değişiklik yapmak için yeni bir proje hazırladı fakat daha çalışmalar bitmeden dört bir taraftan şikayetler yükselmeye başladı. Özellikle bisiklet yolu için ayrılan alanın büyüklüğü eleştirilere neden oldu.

Yaptığı yazılı açıklamayla konuyla ilgili tüm soru ve şikayetlere tek tek cevap veren Özlü, çalışmaların sona ereceği tarihi de açıkladı.

İstanbul Caddesi bisiklet yolu projesinde çalışmaların sadece yüzde 30’unun tamamlandığını belirten Özlü, projenin 7 gün içinde arzu edilen duruma geleceği bilgisini verdi.

“Bisiklet yolu neden bu kadar geniş yapıldı?”

Bisiklet yolu şu an görüldüğü genişlikten 80 cm daha içeride olduğunu aktaran Özlü, kaldırım ve yol arasındaki mesafenin 2.40 cm olduğunu kaydetti.

Metal bariyerler kalıcı mı?

Özlü, metal bariyerlerin bisiklet yolundan 80 cm uzağa konulduğunu dile getirerek, “Devam eden çalışmalardaki güvenliği ve bisiklet yoluna dökülen asfaltın zarar görmesini engellemek amaçlı uygulanmış geçici bir tedbirdir. Yerine beton bordür döşenecektir.” ifadelerini kullandı.

Metal bariyer ve bölme için kaç para harcandı?

Metal bariyer ve bölmenin daha önceki yönetimler döneminde yapılmış üretim fazlası olduğunu belirten Özlü, belediyenin bu bariyerlere mevcut dönemde ek bir ücret ödemediğini ifade etti.

Bisiklet yolu neden trafik akışının solundadır?

Özlü, İstanbul Caddesinin form olarak otobüs güzergahı içerisinde olduğunu ve otobüslerin kapılarının sağda olduğunu aktararak, “Bisiklet yolunda kesikler oluşmaması ve bisiklet kullanan vatandaşlarımızın otobüs indirme yolu üzerinde tehlikeyle karşılaşmaması için komisyon kararı ile bisiklet yolu solda bırakılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Konular

İstanbul Caddesi’nde “köklü dönüşüm” için çalışmalar başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.