Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan YSK Başkanına sitem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tartışmaları devam eden İstanbul’daki seçimlere ilişkin, “Burada bir şaibe var, bu açık ortada. Yolsuzluk var, açık ortada. Gidelim millete milli irade nasıl bir karar veriyorsa ‘başımız, gözümüz üstüne’ deriz, onu kabulleniriz, olay bu kadar basit.” dedi.

MÜSİAD 25. Olağan Genel Kurulu ve Genel Merkez Binası Açılış Töreni’ne katılan Erdoğan, burada ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında tartışmalı İstanbul seçimlerine de değinen Erdoğan, hiçbir zaman milletin iradesinin üzerinde bir irade tanımadıklarını ve tanımayacaklarını söyledi.

Başkan Erdoğan, milletin iradesine olan saygıları sebebiyle seçim süreçlerini yakından takip edip, sandıktan çıkan her oyun yerini bulması için çalıştıklarını belirterek, bütün çabalarının milletin oyunun kıymetini millete iade etmek için olduğunu kaydetti.

31 Mart’ı usulsüzlüklere, yolsuzluklara kurban etmek istemediklerini anlatan Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın YSK üyelerine ithafen kullandığı “Sizi Kızılay’da yürütmezler'” ifadelerini eleştirdi.

YSK Başkanına sitem

Erdoğan, YSK Başkanın muhalefetin bu tehditlerine gerekli karşılığı vermediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

Anayasanın 138. maddesine bu tamamen aykırıdır. Bırakın bu şekilde bir uyarıyı, ‘imada dahi bulunamazsınız’ der Anayasanın 138. maddesi. Ben de burada bir şeye üzülüyorum. Şu anda Yüksek Seçim Kurulunun Sayın Başkanı kendilerine yapılan bu tehdit karşısında şu ana kadar niçin acaba bir yazılı açıklama yapmak suretiyle ‘Siz nasıl olur da bizi tehdit edersiniz’ demiyor?”

Ankara’ya herhangi bir itirazda ileri derecede bir yüklenme yapmadıklarına işaret eden Erdoğan, “Ama İstanbul’da bindelerle oynan bir oyun var, yolsuzluklar var. Bütün bu yolsuzluklar karşısında ben bir genel başkan olarak halkımın iradesini, halkımın oyunun arkasını takip etmek, onun sonucunu kovalamak zorundayım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yolsuzluk apaçık ortadayken, bunu takip etmeyelim mi?”

Başkan Erdoğan, “27-28 binden, 13 bine kadar bu sayımlarda oylar düşüyorsa, burada bir yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken, yani bunu kovalamayalım mı, bunu takip etmeyelim mi? Vatandaşım bana şunu söylüyor; Başkanım, bu seçim yenilenmeli.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın birçok yerinde, yarım, 1 puanla olunan yerlerde bile seçimlerin yenilendiğini belirten Erdoğan, Türkiye’de 1963’te, 1999’ta benzer kararların YSK tarafından alındığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar hiç konuşmadığını, hep sustuğunu söyleyerek, “Ama diğerleri konuştu ve ‘Vurun abalıya’ dediler, vurdular ama artık yetti. Burada bir şaibe var, bu açık ortada. Yolsuzluk var, açık ortada. Gidelim millete milli irade nasıl bir karar veriyorsa ‘başımız, gözümüz üstüne’ deriz, onu kabulleniriz, olay bu kadar basit.” şeklinde konuştu.

“4-5 bankanın işçileri sandıklarda görevlendiriliyor”

Çok açık, net, memur noktasında sandıkta memur değil de bankadaki sözleşmeli işçiler o sandıklarda görevlendirilirse ve bunun üzerinde hala neyi düşünüyoruz?” diyen Erdoğan, “Maalesef 4-5 tane bankanın işçileri sandıklarda görevlendiriliyor. Peki ne diyorlar? Diyorlar ki ‘bunu bizden kaymakamlar istedi.’ İsteyebilir. Eğer kaymakam böyle bir yanlış yapmışsa sen bu yanlışı uygulamak zorunda değilsin ve bu yanlışa da hak vermek durumunda değilsin. Çünkü yasa ortada.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yasaya göre sandık görevlilerinin 657’ye tabi memur olması gerektiğini vurgulayarak, “Bunlar 657 değil, bunlar bankada çalışan bir işçi. Şimdi bunları kabul mü edelim? Ondan sonra bunların verdikleri kararlara ‘eyvallah’ mı diyelim?” diye belirtti.

Buradaki gayretlerinin sadece Yüksek Seçim Kurulunun bu şaibeyi ortadan kaldıracak milli iradeye bu zemini hazırlamak olduğunu aktaran Erdoğan, “Ortada bir şaibe, yolsuzluk var ve bu yolsuzluğun, şaibenin ortadan kaldırılması hem Yüksek Seçim Kurulunu aklayacaktır hem de milletimizin gönlü ferah hale gelecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.