Düşen faiz oranları, altına talebi arttırıyor

Dünya ekonomisi uzun zamandır sancılı bir süreç yaşıyor. ABD ve Çin arasında sürmekte olan ticaret gerilimleri, Brexit krizi ve sayısız diğer jeopolitik belirsizlikler çok fazla uzadı.

Küresel büyüme yavaşlıyor ve yatırımcıların küresel ekonomiye ilişkin iyimser beklentileri azalıyor. Birçok büyük ekonomide durgunluk şimdi gerçek bir olasılık.

Sonuç olarak, dünya genelindeki merkez bankaları faiz oranlarını düşürmekle meşgul. Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda toplam 54 merkez bankası ekim ayında politika faiz oranlarını düşürdü.

Daha gevşek para politikaları, negatif getirili borç stokunu artırdı. Bloomberg’in toplam negatif getirili borç değeri, bir yıl öncesine göre şimdi% 260 ve yılın başından beri% 80 daha yüksektir. Ve bu son gevşeme turu ile, zayıflayan bir ekonomik ortamın fonunda, daha fazla verimin negatif bölgeye taşındığını görebiliriz.

Faiz indirimi neden önemli?

Peki, faiz indirimlerinin altın için anlamı nedir? Altının performansını değerlendirdiğimizde, dört ana altın itici güçten bahsedebiliriz:

Ekonomik genişleme: ekonomiler genişlediğinde, bu ekonomilerdeki insanlar daha fazla mücevher satın alır, teknolojiye daha fazla yatırım yapar ve uzun vadeli tasarruflarına katkıda bulunur.

Risk ve belirsizlik: piyasa düşüşleri, altın için yatırım talebini artırmaktadır, çünkü güvenli bir sığınak olarak görülmektedir.

Fırsat maliyeti: Tahviller (faiz oranları aracılığıyla), para birimleri ve diğer varlıklar gibi rekabet eden varlıkların fiyatı, yatırımcının altına yönelik tutumlarını etkilemektedir.

Momentum: sermaye akımları ve fiyat eğilimleri altının performansını artırabilir veya azaltabilir.

2019’da altın fiyatlarında en çok hangi faktör etki etti?

Bunlar arasında, fırsat maliyeti 2019’da altın fiyatını artıran en önemli faktör olmuştur. Yukarıda anlatıldığı gibi, faiz oranları düşürülmesiyle negatif getirili tahvillerin stoğu hızla arttı ve altın tutma için fırsat maliyetini düşürmüştür. Düşen oranlar ve negatif getiriler devlet borcunu daha az cazip hale getirdi ve gelecekte yüksek enflasyon ve para amortisman olasılığını artırdı.

Bu faktörler yatırımcıların altına olan ilginin artmasına neden olmuş ve altın destekli Borsa Yatırım Fonu varlıklarının Eylül ayında rekor seviyeye yükselmesine yardımcı olmuştur.

İleriye bakıldığında, daha fazla merkez bankası faiz indirimi olasılığı düşmekte ve yatırımcıların altına olan ilgisini daha da desteklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.