Düzce’de dışarıda iftarın bedeli 35 liradan başlıyor

Düzce’de hizmet veren lokanta ve restoranların misafirleri için hazırladığı iftar menülerinin fiyatları kişi başı 35 liradan başlıyor.

Ramazan ayının sıcak mevsimlere denk gelmesinin de etkisiyle son yıllarda dışarıda iftar yapma alışkanlığı yüzde 90’ların üzerine çıktı. Aileler ramazan ayında en az bir defa orucunu bir otelde, restoranda veya lokantada açıyor.

Kentteki yemek mekanları ramazan öncesi yaptıkları hummalı çalışmalar sonucunca her keseye uygun iftar ve sahur menülerini hazırladı.

Düzce’nin birinci sınıf restoran ve lokantaları geleneksel lezzetleri, misafirlerine ramazan boyunca sunacak.

Geçen yıl kişi başı 27,5 lira olan iftar menülerinin taban fiyatı, bu yıl artan maliyetlerden dolayı 35 lirayı buldu.

Ramazanda iftar menüleri mekan ve menüye göre değişiklik gösteriyor. Restoranlarda fiyatlar 35 liradan başlıyor ve 100 liranın üzerine kadar çıkıyor.

Her keseye uygun iftar menüsü

Kentteki birinci sınıf lokanta ve restoranların bu ramazan müşterilerine sunacağı iftar menülerini ve fiyatlarını derledik…

Bronze Steak House, bu ramazan müşterilerine 4 ayrı iftar menüsü hazırladı. Restoranın en ucuz iftar menüsü kişi başı 60 TL ile “Adana Kebap” menüsü.

Ünlü steak restoranın et döner menü 65, karışık menü 80, steak menü ise 95 liradan müşterilere sunuluyor.

Kentin kendine has lezzetleriyle öne çıkan restoranı Gani Gastro Cafe ise kırmızı ve beyaz et menüleriyle dikkat çekiyor. İftarını burada açmak isteyen köri soslu tavuk menüsünü 50, vatandaşlar, hünkar beğendi ve çoban kavurma menüleri için 55, karışık ızgarayı ise 60 TL karşılığında yiyebilecek.

Gazianteple Hasan Usta da seçme kebap menüleri 40 TL, duble karışık kebap menülerini ise kişi başı 50 TL’den servis ediyor.

Kentin en eski mekanlarından İsmet Usta da 4 farklı menüyle ramazan boyunca hizmet verecek. Restoranda menüler 50 ile 65 lira arasında değişiyor.

Gözde mekanlardan İspir Ekmek de 5 farklı menüyle iftarda damaklara hitap ediyor. Menüler kişi başı 43 liradan başlayıp, 56 liraya kadar çıkıyor.

Koruköy’de kuzu tandır 50 TL

Koruköy Restoran da ramazanda fırında tavuğu 35, dana kavurmayı 40, kuzu tandırı 50 liradan sunuyor.

Közde Köfte, çorba, köfte, piyaz, tatlı, içecek ve iftariyelikten oluşan 35 liralık menüsüyle en ekonomik iftar sunan mekanlar arasında bulunuyor.

Pastacı Bistro da her keseye uygun iftar menüleriyle dikkat çekiyor. Pastacı’da tavuk ızgara menü 40, köfte ızgara menü 45, çökertme kebabı 50, bonfile şiş 55, karışık ızgara 60 liraya satılıyor.

Akçakoca’da beş yıldızlı iftar

Düzce’nin beş yıldıza sahip tek oteli olan AK Resort Hotel, birbirinden lezzetli yemekleriyle açık büfe restoranını 20 Mayıs’tan itibaren misafirlerine açacak.

Deniz manzarası eşliğinde keyifli bir iftar yapmak isteyenler, kişi başı açık büfe iftar yemeği için 72 TL’yi gözden çıkaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.