Düzce’nin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce’nin sorunları hakkında yaptığı Meclis konuşmasında, “Fındık üreticisi bu sene de umduğu fiyatı zamanında bulamazsa tarlaya gidemeyecek, tarlasına bakım yapamayacak duruma gelmiştir.” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan Yılmaz, Düzce’nin ulaşımdan turizme, sağlıktan tarıma pek çok alanda yıllardır çözüm bekleyen sorunlarını dile getirdi.

Yılmaz, konuşmasında, İstanbul ve Ankara’nın arasında yer alan Düzce’nin il olduğu günden bu yana hak ettiği konuma bir türlü gelemediğini söyledi.

Düzce’nin benzersiz doğasıyla adeta saklı bir cennet olduğunu vurgulayan Yılmaz,
yıllardır kötü yönetilen kentin turizm pastasından alması gereken payı alamadığını savundu.

Milletvekili Yılmaz, ulaşım alanında da pek çok sorunun yıllardır çözüme kavuşturulamadığını belirterek, “Çevre yolları tamamlanmayan ilimizin trafik problemleri gün geçtikçe artmaktadır. Yığılca yolunda çalışmalar devam etmesine rağmen hedeflenen yol yapımı ihtiyacı karşılamamaktadır. Gölyaka Bağlantı Gişeleri ve Kaynaşlı Gişelerinin açılma aşamasına gelmesi gecikmeye rağmen sevindiricidir.” diye konuştu.

Düzceli fındık üreticisinin sorun ve taleplerine de değinen Yılmaz, fındıkçının probleminin büyük olduğunu söyledi.

Yılmaz, Tarım Bakanlığı’ndan 2019 fındık alım fiyatı hakkında bir açıklama yapılmaması fındık üreticisini endişelendirdiğini, üreticinin geçen sene yaşadığı sıkıntıların aynısını çekmekten korktuğunu ifade etti.

“Fındık emek harcanması gereken bir üründür”

Hem fındık üretimini 1 milyon tona çıkarmak istediğinizi söyleyip hem de üreticiyi yalnız bırakmak fındık tekeli oluşturmaya çalışan bir şirketten başkasına fayda sağlamayacaktır.” diyen Yılmaz, “Fındık üreticisinin üzerinde oynanan oyunlar bununla da kalmamaktadır. Üretici sadece 1 ay çalışıp adeta yan gelip yatıyor gibi gösterilerek diğer çiftçilerle arası açılmaya çalışılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, fındık dikili arazilerin çok eğimli ve başka bir tarım alternatifi olmayan araziler olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

Fındık öyle bir ay çalışılan değil, senenin en az 7 ay tımarıyla, ilaçlamasıyla, çapasıyla, toplamasıyla, harmanıyla emek harcanması gereken zor bir tarım ürünüdür. Bu eğimde yapılan fındık tarımı çok yüksek maliyetlidir. Son dönemde artan mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatları bütün çiftçilerde olduğu gibi fındık üreticisini de zor durumda bırakmıştır. Fındık üreticisi bu sene de umduğu fiyatı zamanında bulamazsa tarlaya gidemeyecek, tarlasına bakım yapamayacak duruma gelmiştir. Bu durum yıllık ürün bırakın bir milyon tona çıkmasını daha da düşmesine neden olacaktır. Fındık üreticisinin Tarım Bakanlığı’ndan beklentisi derhal TMO’nun ‘fındık fiyatı 3 doların altına düşünce müdahale alımı yapacağını’ açıklamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.