En Küçük Gezegen: Merkür

Güneş sistemimizdeki ve Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, Dünya’nın uydusu Ay’dan sadece biraz daha büyüktür.

Merkür yüzeyinden Güneş, Dünya’dan bakıldığında üç kat daha fazla görünecek ve güneş ışığı yedi kat daha parlak olacaktır. Güneş’e olan yakınlığına rağmen, Merkür güneş sistemimizdeki en sıcak gezegen değildir – bu ünvan yoğun atmosferi sayesinde yakındaki Venüs’e aittir.

Merkür yaklaşık 4.5 milyar yıl önce, yer çekiminin Güneş’e en yakın bu küçük gezegeni oluşturmak için dönen gaz ve tozu çektiği zaman oluşmuştu. Diğer karasal gezegenler gibi, Merkür de merkezi bir çekirdeğe, kayalık bir mantoya ve sağlam bir kabuğa sahiptir.

Merkür’ün dönme ekseni, Güneş’teki yörüngesinin düzlemine göre sadece 2 derece eğilir. Bu, neredeyse tamamen dik olarak döndüğü ve diğer birçok gezegenin yaptığı gibi mevsimleri yaşamadığı anlamına gelir. Ayrıca, merkür güneşin etrafında en hızlı ilerleyen gezegendir. Güneşin etrafındaki dönüşü 88 gün sürüyor.

Yüzey özellikleri

Merkür’ün yüzeyi, meteorlar ve kuyruklu yıldızlar ile çarpışmalardan kaynaklanan birçok çarpma krateri tarafından yaralanan Dünya’nın ayına benzemektedir.

Caloris (960 mil veya 1,550 kilometre çapında) ve Rachmaninoff (190 mil veya 306 kilometre çapında) dahil olmak üzere çok büyük darbe havzaları, güneş sisteminin tarihinin başlarında gezegenin yüzeyindeki asteroid etkileri tarafından yaratıldı. Düzgün arazilerin geniş alanları varken, yüzlerce kilometre uzunluğunda ve bir mil yüksekliğe kadar yükselen kayalıklar da var. Merkür’ün oluşmasından bu yana gezegenin içlerinin soğuması ve milyarlarca yıl daralmasıyla yükseldiler.

Merkür’ün yüzeyinin çoğu insan gözünde grimsi kahverengi görünür. Parlak çizgilere “krater ışınları” denir. Bir asteroit veya kuyruklu yıldız yüzeye çarptığında oluşurlar. Böyle bir darbede salınan muazzam enerji, zeminde büyük bir çukur kazar ve aynı zamanda çarpma noktasının altında büyük miktarda kaya parçalar. Bu ezilmiş malzemenin bir kısmı kraterden uzağa fırlatılır ve daha sonra yüzeye düşer ve ışınları oluşturur. Kırılmış kayaların ince tanecikleri büyük parçalardan daha fazla yansıtıcıdır, bu yüzden ışınlar daha parlak görünür. Uzay ortamı – toz etkileri ve güneş-rüzgar parçacıkları – ışınların zamanla kararmasına neden olur.

Merkür yüzeyindeki sıcaklıklar hem sıcak hem de soğuktur. Gün boyunca, Merkür’ün yüzeyindeki sıcaklıklar 800 derece Fahrenhayt’a (430 derece Santigrat) ulaşabilir. Gezegenin bu ısıyı tutacak atmosferi olmadığı için, yüzeydeki gece sıcaklıkları eksi 290 derece Fahrenheit’e (eksi 180 derece Santigrat) düşebilir.

Merkür kuzey kraterlerinde ve güney kutuplarında derin kraterlerin içinde, ancak yalnızca kalıcı gölge bölgelerinde su buzu olabilir. Gezegenin güneşli bölgelerinde yüksek sıcaklıklara rağmen su buzunu korumak için yeterince soğuk olabilir.

Merkür’ün atmosferi

Merkür, bir atmosfer yerine, güneş rüzgârı ve göze çarpan meteoroitler tarafından yüzeyden püskürtülen atomlardan oluşan ince bir ekzosfere sahiptir. Merkür’ün dış alanı çoğunlukla oksijen, sodyum, hidrojen, helyum ve potasyumdan oluşur.

Gezegenin yapısı

Merkür, Dünya’dan sonra en yoğun ikinci gezegendir. Gezegenin yarıçapının yaklaşık% 85’i, yaklaşık 1.289 mil (2.074 kilometre) yarıçapına sahip büyük bir metalik çekirdeğe sahiptir. Kısmen erimiş veya sıvı olduğuna dair kanıtlar var. Merkür’ün dış kabuğuna (dış manto ve kabuk olarak adlandırılan) benzeyen dış kabuğu, sadece 400 kilometre (250 mil) kalınlığındadır.

Merkür Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1 – Merkür, güneş sistemimizdeki en küçük gezegendir – yalnızca uydumuz Ay’dan biraz daha büyüktür.

2- Güneş’e en yakın gezegen, yaklaşık 36 milyon mil (58 milyon kilometre) veya 0,39 AU.

3- Bir gün Merkür’de (Merkür’ün yıldızlara göre bir kez dönmesi veya dönmesi için geçen süre) 59 Dünya günü sürer. Merkür’deki bir günlük gece döngüsü 175.97 Dünya günü sürer. Merkür yalnızca 88 Dünya günü içinde Güneş’in etrafında (Merkür zamanında bir yıl) tam bir yörünge yapar.

4- Merkür aynı zamanda karasal bir gezegen olarak bilinen kayalık bir gezegendir. Merkür, Dünya’nın ayına çok benzeyen sağlam, krater bir yüzeye sahiptir.

5- Merkür’ün ince atmosferi veya dış ortamı, çoğunlukla oksijen (O2), sodyum (Na), hidrojen (H2), helyum (He) ve potasyumdan (K) oluşur. Güneş rüzgarı ve mikrometeoroid etkileri ile yüzeyden patlayan atomlar, Merkür’ün dış dünyasını yaratır.

6 – Merkür’ün uydusu yoktur.

7 – Merkür’ün çevresinde halka yoktur.

8 – Merkür hakkında yaşam için hiçbir kanıt bulunamadı. Gündüz Sıcaklıklar, 430 santigrat dereceye (800 derece Fahrenheit) ulaşabilir ve geceleri -180 santigrat dereceye (-290 derece Fahrenheit) düşebilir. Bu gezegende hayatta kalabileceği gibi (bildiğimiz kadarıyla) yaşam da mümkün değildir.

9 – Merkür’ün yüzeyinde Güneş’e en yakın yaklaşımında dururken, yıldızımız Dünya’da olduğundan üç kat daha büyük görünecektir.

10 – ESA-JAXA’nın BepiColombo’sunun iki uzay aracı Merkür’e gidiyor. NASA’nın Mariner 10’u Mercury’i ilk keşfeden görevdi. NASA‘nın MESSENGER’i en içteki gezegenin yörüngesine giren ilk kişiydi.

Biliyor musun?

Merkür’ün eliptik – yumurta şeklindeki yörünge ve durgun dönüşü nedeniyle, sabah güneşi kısaca yükseliyor, gezegenin yüzeyinin bazı bölümlerinden tekrar çıkıyor ve yükseliyor. Aynı şey günbatımında tersi olur.

İlgili Konular

Güneş sistemi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.