Kanada’da asgari ücret ne kadar?

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden olan Kanada’da asgari ücret ne kadar? Kanada’da çalışmayı hayal ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun!

Kanada’da da çalışmak pek çok kişinin hayallerinin süslüyor. Peki Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki Kanada’da çalışan birinin aylık kazancı ne kadar olabilir?

Her Kanada eyaleti ve bölgesi, bir işverenin mevzuat kapsamındaki çalışanlara ödeyebilecekleri en düşük ücret oranını (asgari ücret) belirleyen değişken bir işçilik standardına sahiptir. Asgari ücret alan çoğu kişiye yargı yetkileri için geçerli olan genel oranlara dayanarak ödeme yapılsa da bazı çalışan kategorileri farklı yasa ve düzenlemelere tabidir. Bazı çalışanlar, türlerine bağlı olarak farklı bir ücret kategorisine girebilir; genç işçiler, engelliler, ev ve bakım çalışanları, çiftlik işçisi ve benzeri…

Yılda 40 saatlik bir çalışma haftası ve 52 haftalık hafta ödenmesi durumunda, Kanada’da asgari ücret alan bir bireyin aylık geliri Alberta’da 2 bin 400 dolar, Manitoba’da bin 816 dolardır.

Aşağıdaki grafikte, her il ve Kanada bölgesindeki yetişkin işçiler için saatlik asgari ücretler gösterilmiştir.

Asgari ücret tanımı nedir?

Asgari ücret; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından “Bir işverenin belirli bir süre içerisinde yapılan ve toplu sözleşmeyle veya bireysel bir sözleşmeyle azaltılamayan, minimum ücret tutarı” olarak tanımlanmıştır.

Bu tanım, sabitleme yönteminden bağımsız olarak asgari ücretlerin bağlayıcı niteliğini ifade eder. Asgari ücretler tüzük, yetkili bir makamın kararı, bir ücret kurulu, bir ücret konseyi veya sanayi veya iş mahkemeleri veya mahkemeler tarafından belirlenebilir. Asgari ücretler aynı zamanda toplu iş sözleşmesi hükümlerine kanun gücü verilerek de ayarlanabilir.

Asgari ücretin amacı, çalışanları aşırı düşük ücretlere karşı korumaktır. Asgari ücretler, eşit değerde iş için eşit ücretlendirme hakkını teşvik ederek, yoksulluğun üstesinden gelmek ve erkekler ile kadınlar arasındaki eşitsizliği azaltmak için bir politikanın bir unsuru olabilir.

ILO’nun asgari ücret tanımına ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Konular

Almanya’da asgari ücret ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.