Kış hazırlıkları kavanoz kapağı stoklarını eritti

Mevsimlik organik sebzelerin tezgahtan çekilmesine sayılı günler kala başlayan kış hazırlıkları, yurt genelinde kavanoz kapağı krizine neden oldu.

Geçen yıl 5 liraya kadar çıkan domates fiyatları yüzünden vatandaş kışı konservesiz geçirmişti. Bu yıl fiyatların 1 liraya düşmesiyle birlikte vatandaş ucuz domatese hücum etti.

Hem sağlıksız beslenmek hem de kışın pahalı domates yemek istemeyen vatandaş, kışlık konservesini hazırlıyor. Ancak bu yıl önceki senelere nazaran konserve yapımında büyük bir artış yaşandı. Öyle ki ne perakendecilik yapan esnafta ne de toptancıda konserve kapağı bulunamıyor. İstanbul, Kocaeli, Konya ve daha birçok ilde konserve kapağı sıkıntısı baş göstermiş durumda.

Facebook ve Twitter’da arama kısmına “kavanoz kapağı” yazılarak yapılan sorgularda farklı illerden vatandaşların duruma tepki gösterdikleri görülüyor.

Kocaeli’de züccaciye dükkanı işleten bir esnaf da gazetecilere yaptığı açıklamada, birdenbire piyasada kavanoz kapağının tükendiğini belirterek, “Bu durum öyle bir hale geldi ki ter türlü hırdavat tedarik eden İSTOÇ’da bile kapak yok. Artık gelen müşteriye ‘Yok’ demekten bıktığımız için kapıya yazı astık.” diye konuştu.

“Fabrikalarda stoklar tükenmiş durumda”

Konuyu gündeme ilk getirenlerden biri olan m sternoclaidomastoideus” nickli ekşi sözlük yazarının konuya ilişkin paylaşımı ise şu şekilde:

“Türkiye’deki 3 büyük kavanoz kapağı fabrikasında da stoklar tükenmiş durumda. Hiçbir toptancıda ve perakendecide kapak kalmamış. Sezon başı 30 kuruşa satılan kapaklar karaborsada 60 kuruşa çıktı ve şu an karaborsada bile kapak yok.

Aynı zamanda konserve üreten firmalarda (tat, onca, tamek vb) büyük sıkıntı içerisindeler kapak konusunda. Sebebi neydi peki, neden bu sene böyle oldu? Tek sebep domatesin pazarda 1 TL olması. Geçen sene domates 5 TL olunca kimse konserve, kışlık yapamadı, domates ucuz olunca akın oldu diyebilirim.”

Sektörün içinden biri olduğunu belirten yazar, “4 gün öncesine kadar vardı, şu an fırsatçılar dışında kimsede yok.perakende dükkanımız var, 2 hafta önce 40 koli aldım, kolisinde 600 adet çıkıyor. 3 gün önce bitti ve de hiçbir toptancıda yok.” ifadelerine yer verdi.

Ekşi sözlük yazarının söz konusu paylaşımına ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Konular:

Coşkun Yemek’ten 20 kişiye iş imkanı

Düzce’de protesto edilen senet sayısında artış

Kanada’da asgari ücret ne kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.