Küresel elektrikli otomobil pazarında rekor büyüme

Yenilenebilir enerji yatırımlarıyla elektrik sektöründe dekarbonizasyon hızının artması elektrikli otomobil satışlarına da ivme kazandırıyor.

Güçlü politika ve düşen pil maliyetleri sayesinde elektrikli otomobil satışları rekor bir yılı daha geride bıraktı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın yeni yayımladığı rapora göre, dünya genelinde 2018 yılında satılan elektrikli otomobil sayısı bir önceki seneye göre yüzde 68 oranında atarak yaklaşık 2 milyon adede yaklaştı. Böylece, yollardaki elektrikli otomobil sayısı 5.2 milyona ulaştı.

Çin, geçen yıl 1 milyonu aşan elektrikli otomobil pazarıyla bu alanda ilk sırada yer aldı. Çin’i, 385 binle Avrupa, 360 binle ABD takip etti.

Sıfır otomobil pazarında elektrikli araçların payının en yüksek gerçekleştiği ülke ise Norveç. Bu ülkede satılan 100 araçtan 50’sini elektrikli olanlar oluşturdu.

Pazar gelişmeleri

Küresel elektrikli mobilite payı hala küçük olsa da, EV filosu hızla genişliyor. İddialı politika duyuruları, son iki ila üç yıl içinde büyük araç pazarlarındaki elektrikli mobilite geçişini teşvik etmede kritik öneme sahipti.

2018, birçok ülke ve bölgede sürekli politika ve teknoloji duyurularıyla geçti ve küresel elektrikli otomobil satışları önceki yıllara göre hızlandı.

Küresel elektrikli araç filosu 2018’de 5 milyonu aştı ve Çin’de karayolundaki otomobiller arasında elektriklilerin payı yüzde 45’i buldu.

Küresel elektrikli otomobil stokunun gelişimi

Küresel elektrikli otomobil stoğu, 2018’de 5 milyonu aştı ve bunun yaklaşık üçte ikisi pilli elektrikli araçlardı.

Son 10 yılda elektrikli otomobil satışlarındaki hızlı büyümeye rağmen, elektrikli otomobillerin nüfuzu hala bugün küresel otomobil filosunun yüzde 1’inden daha azıyla sınırlı. Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosunda (SDS), küresel otomobil filosunun payının 2030’a kadar yüzde 15’e yükselmesi öngörülüyor.

Teknoloji gelişmeleri

Bataryalar, elektrikli araçların önemli bir maliyet bileşenidir. 2018’de ortalama lityum pil fiyatı yüzde 18’lik düşüşle kWh başına 176 dolara geriledi.

Hali hazırda işletilmekte olan ve en son üç pil fabrikasının her biri, 20 GWh / yıl kapasiteye sahip ve toplam kurulu kapasitenin yaklaşık yüzde 21’ini oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.