“Merkez Park’ta özel işletmeciye yer yok”

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, yıl sonuna kadar ilk kazmanın vurulması hedeflenen Merkez Park Projesi’ne ilişkin, “Parkların dışında çok fazla kafeterya, restoran var. Belki BELTUR şirketimiz aracılığı ile ufak tefek hizmet sunulabilir ancak özel işletmeler bu park kesinlikle girmeyecek.” açıklamasında bulundu.
Düzce Belediyesi‘nden yapılan açıklamaya göre, içerisinde bulunan yapıların yıkıldığı İnönü ve Avni Akyol Parkları ile Anıtpark meydanının Millet Bahçesine dönüştürülmesi için proje hazırlıkları tamamladı.

Hazırlanan projeye göre, Anıtpark, Avni Akyol ve İnönü Parkı’nın birleştirilmesiyle oluşturulacak 27 dönümlük alan ‘Millet Bahçesi 1. Etap’ adını alacak.

Alan için hazırlanan iki farklı proje üzerinde son düzenlemeler sürerken 2019 yılı bitmeden ilk kazmanın vurulması hedefleniyor.

“Tertemiz bir Merkez Park olacak”

Belediye Başkanı Faruk Özlü de konuya ilişkin açıklamasında, Millet Bahçesi’nin içinde çok farklı donatıların olacağını dile getirdi.

Parkların halihazırda hukuka uygun şekilde vatandaşların kullanımına açıldığına dikkat çeken Özlü, şu ifadeleri kullandı:

“Bundan sonraki süreçte inşa edeceğimiz proje içinde hiçbir zaman dönerci, kebapçı işletme olmayacak. Şu an mahkeme süreci devam ediyor, iyi gidiyor. İki etap halinde ifade ettiğimiz Millet Bahçesinin 1. Etabı İnönü, Avni Akyol ve Anıtpark olacak. Tertemiz bir Merkez Park olacak. Vatandaşlarımız burada spor yapacak. Gerekirse biz de buraya her sabah spor eğitmenleri getireceğiz, sağlıklı yaşama teşvik edeceğiz.”

Özlü, Merkez Park‘ın ‘L’ şeklinde ve oldukça büyük bir alan olacağının altını çizerek, “Aileler, gençler, çocuklar burada vakit geçirecek Amacımız yıl bitmeden belirlediğimiz alanda çalışmayı başlatmak.” dedi.

“Kesinlikle özel işletmelere yer vermeyeceğiz”

ABD’deki Central Park model alınarak inşa edilecek alanda daha önceki olan kiracı, müstecir gibi uygulamaların olmayacağını vurgulayan Özlü, “Parkların dışında çok fazla kafeterya, restoran var. Belki BELTUR şirketimiz aracılığı ile ufak tefek hizmet sunulabilir ancak özel işletmeler bu park kesinlikle girmeyecek. Zihinlerimizi değiştirmeliyiz, işletme amacıyla hiç kimseye verilmeyecek.” şeklinde konuştu.

“İsim konusunda anket yapma planımız var”

Özlü, hukuki süreci takip ederek hareket edeceklerini anlatarak, “Çevre ve Şehricilik Bakanlığı ile görüştük, uzmanlar alanı inceledi. İsim konusunda anket yapma gibi bir planımız var. Pırıl pırıl bir park, şehrin en büyük parkını inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Konular:

Düzce’ye ABD’deki ‘Central Park’ modeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.