Mükemmel bir yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

Mükemmel yılbaşı yemeğini hazırlamak söz konusu olduğunda, seçenekler sonsuzdur. Fırından dolmaya kadar sayısız tarif arasından seçim yapabilirsiniz.

Ancak, birçok aile için, yılbaşı yemeğine oturmak fırında hindi olmadan tamamlanmış olmazdı.

Ünlü şef Wolfgang Puck’a göre, hindilerin kümes hayvanları arasında en sert etli olduğu ve diğerlerine kıyasla lezzetsiz olduğu iddiasına rağmen, lezzetli, nemli bir yılbaşı hindisi yapmak mümkündür.

Puck’a göre, mükemmel yılbaşı hindisini hazırlamak, marketteki en büyük seçenek olmaması gereken doğru eti seçmeyle başlar.

Çok büyük olmasını tercih etmediğini vurgulayan Puck, “15 veya 16 kilo gibi. Amerika’da 30 veya 40 kiloluk hindiler sunuyorlar ve göğüsler her zaman kuruyor. ” diyor.

Orta boy bir hindi seçtikten sonra Puck, gece boyunca tuz, karabiber ve biberiye veya kekik çözeltisiyle – lezzet ve nem verecek şekilde salamura etmenizi önerir.

Puck, “Tuzlu sudan çıktığı zaman, gerçekten çok iyi kurutuyorum ve bir süre dışarıda oturmasına izin veriyorum.” diyor.

Hindiyi, fırına koymadan önce gerekli olan oda sıcaklığına ulaştıktan sonra Puck, biberiye, karabiber ve adaçayı içeren bir bileşik tereyağı oluşturur ve cildin altına, özellikle de göğüsün altına yerleştiriyor.

Fırın öncesi baharatlama gelince, tek ihtiyacınız olan “biraz biber ve zeytinyağı ve hepsi bu”.

“Fırının kalibrasyonu çok önemli”

Puck’a göre hindi pişirmeden en önemli adım et termometresi. Bu olmadan iyi bir hindi pişirmenin imkansız olduğunu söylüyor.

Puck, her şeyin fırına bağlı olduğunu söyleyerek, “Fırının kalibrasyonu gerçekten önemli.” diye belirtti.

Pişirme süresi hindinin büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte, hindi 165 derecede tamamen pişirilmiş olarak kabul edilir.

Hindi pişirildiğinde ancak “biraz az geçmiş” olduğunda, Puck onu çıkarmanızı ve hindinin en az 15 dakika dinlenmesini önerir – bu noktada pişirmeyi bitirir.

Ortaya çıkan hindi nemli, lezzetli ve mükemmel pişirilmiş olmalıdır.

Ama eğer değilse, Puck bir çözüm sundu: “Harika olan şey her zaman gerçekten büyük zengin patates püresi yapmak ve hatta patates püresi ile kuru bir hindi yapmak iyi olur.”

Artıklar için, hindi sandviçlerine ek olarak, Puck’un hindi’yi kullanmanın en sevdiği yolu pizza yapmaktır.

“Sahip olduğum eti doğrayıp barbekü hindi pizzası yapıyorum. Yuvarlak pizza hamuru yapıyorum ve zeytinyağı, mozzarella peyniri, fontina peyniri ve bazı soğan ve közlenmiş biberler koydum ve doğranmış hindi barbekü sosu ile karıştırıp biraz jalapeño ve kişniş ile bitiriyorum. ”

Hindi sizin için uygun değilse, Puck Noel yemeği için sülünler de dahil olmak üzere birkaç seçenek daha önerir.

“İngiltere’de sülün ve bunun gibi şeyler alabilirsiniz” diye önerdi. Ya da diğer favorisi “Chinatown’a gidip orada bir iki ördek satın almak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.