Oort bulutu nedir? Tanım ve tarihçesi

Oort Bulutu, güneş sistemimizin en uzak bölgesidir. Oort Bulutu’ndaki en yakın nesnelerin bile, Güneşten Kuiper Kemerinin dış erişiminden çok daha uzakta olduğu düşünülmektedir.

Gezegenlerin ve çoğunlukla Güneş çevresindeki aynı düz diskte bulunan Kuiper Kemerinin yörüngelerinden farklı olarak, Oort Bulutunun, güneş sisteminin geri kalanını çevreleyen dev bir küresel kabuk olduğuna inanılıyor. Buzlu uzay parçalarından yapılmış, dağların boyutlarında ve bazen daha büyük olan büyük, kalın duvarlı bir kabarcık gibidir. Oort Bulutu milyarlarca, hatta trilyonlarca nesne içerebilir.

Uzun süreli kuyruklu yıldızların yörüngeleri çok uzun olduğundan, bilim adamları Oort Bulutunun bu kuyruklu yıldızların çoğunun kaynağı olduğundan şüpheleniyorlar. Örneğin, 2014 yılında Mars tarafından çok yakın bir geçiş yapan C / 2013 A1 Siding Spring, yaklaşık 740.000 yıl boyunca iç güneş sistemine geri dönmeyecek.

Güneş’ten Oort Bulutuna kadar olan mesafe o kadar büyük ki, onu daha yaygın olan mil veya kilometre cinsinden değil astronomik birim olarak tanımlamakta fayda var. Bir astronomik birim (veya AU), Dünya ile Güneş arasındaki mesafedir. Pluto’nun eliptik yörüngesi onu Güneşten 30 AU’ya ve 50 AU’ya kadar taşır. Bununla birlikte, Oort Bulutunun iç kenarının, Güneş’ten 2.000 ila 5.000 AU arasında olduğu düşünülmektedir. Dış kenar Güneş’ten 10,000 veya hatta 100,000 AU olabilir; bu, Güneş ile en yakın komşu yıldız arasında dörtte bir oranındadır.

Oort Bulutu Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1- Oort Bulutu, güneş sistemindeki her şeyden daha uzağında bulunan buzlu cisimlerin tahminde bulundu. Güneş sisteminin gezegen bölgesindeki kuyruklu yıldızların gözlemlerine uyuyor, ancak bilim adamları henüz Oort Bulutu’ndaki herhangi bir nesneyi gözlemlemiyorlar.

2 – Oort Bulutu, Güneşimizi çevreleyen, bir yıldız olan küresel bir buz tabakası tabakasıdır ve muhtemelen Güneş’ten yaklaşık 2.000 ila 100.000 astronomik ünite (AU) arasında yer kaplar.

3- Uzun dönem kuyruklu yıldız kuyrukları (Güneşin yörüngesinde 200 yıldan fazla zaman alan) muhtemelen bazen “gelgit rezervuarı” olarak tanımlanan Oort Cloud’dan gelmektedir.

4 – Tahminler, Oort Bulutunun bir trilyondan fazla buzlu nesne içerebileceğini gösteriyor.

5 – Oort Cloud’un kuyruklu yıldızları Güneş’e yaklaştığında, yüzeyleri buharlaşır, bir atmosfere (koma) ve çoğunlukla yüzlerce hatta milyonlarca (veya kilometreye) uzunluğa ulaşabilen iki kuyruk (bir toz, bir gaz) üretir. Kuyruklu yıldızın yörüngesi onu Güneşten yeterince uzağa taşıdığında aktivite azalır ve koma çöker.

6 – Güneş doğmadan önce oluşan kuyruklu yıldızlarda bulunan moleküllerin bazıları. Dünya üzerinde veya çevresinde bulunan sıcaklık ve basınçlarda hayatta kalamazlar. İlkel ateşli moleküllerin oluşabileceği koşulları inceleyerek, bilim adamları güneş sistemimizin ortamının doğuşunda nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlayabilirler; bu da nasıl oluştuğu ve geliştiği hakkında ipuçları verir.

7 – Gökbilimciler, Comet ISON’un 2013’te Güneş’imizi sıyırırken yaptığı gibi, diğer yıldızların etrafında parçalanan kuyruklu yıldızlar için de kanıtlar görmüşlerdir. sistemleri. (Gezegensel bir sistem, bir yıldız veya yıldızların yörüngesindeki gezegenlerin, asteroitlerin vb.

8 – Henüz Oort Cloud’u keşfetmek için bir görev gönderilmedi, ancak sonunda oraya beş uzay aracı gelecek. Voyager 1 ve 2, Yeni Ufuklar ve Öncü 10 ve 11’dir. Oort Bulutu o kadar uzaktır ki, beş uzay aracının tamamı için güç kaynakları iç kenarlarına ulaşmadan önce yüzyıllarca öleceklerdir.

9 – Oort Cloud’un donmuş, kuyruklu yıldız benzeri gövdeleri bildiğimiz gibi hayatı destekleyemiyor.

10 – Oort Bulutu, 1950’lerde varlığını öngören Hollandalı gökbilimci Jan Oort için seçildi.

İlgili Konular

Güneş sistemi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.