Sanayi odasından “İTO Kilit” açıklaması

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Allegion Emniyet ve Güvenlik Sistemleri’nin (İTO Kilit) kentimizdeki üretim faaliyetlerini sonlandırmasına ilişkin açıklama yaptı.

İlimizde yarım asrı aşkın faaliyet gösteren İTO Kilit fabrikası dün üretimi durduğunu açıklamış ve haberi alan işçiler fabrikaya koşmuştu. Bugün konuya ilişkin Düzce TSO tarafından bir açıklama yapıldı.

Odadan yapılan açıklamada, şirketin Avrupa’da bulunan yönetim merkezi tarafından alınan kararla Türkiye genelindeki tüm operasyonlarına son verdiği kaydedildi.

Şirketin Türkiye’de bulunan üretim ve satış faaliyetlerini tümden durdurma kararını öncelikli olarak çalışanlarına ilettiği aktarılan açıklamada, “İlgili sendika ve fabrika yönetimi arasında gerekli görüşmeler yapılırken, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, İş-Kur Düzce İl Müdürlüğü, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası yönetimleri de görüşmeleri dikkatle takip etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“TOBB nezdinde gerekli girişimler yapıldı”

Açıklamada, kapanmadan dolayı oluşabilecek mağduriyetlerin en az düzeyde tutulabilmesi adına Düzce TSO’nun ve TOBB nezdinde de gerekli girişimleri yaptığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

Çalışan ve tedarikçilerin kapanma işleminden zarar görmemeleri, yaşanabilecek olası mağduriyetlerin kamu kurumları tarafından yakından takip edildiği belirtildi. Avrupa’daki merkez firmanın almış olduğu kararın sadece Düzce’deki üretim alanında değil, Türkiye piyasasından tamamen çekilmek üzerine olduğu da kamuoyu ile paylaşıldı.

İTO Kilit Tarihçesi

1954: İTO Kilit kuruldu
2001: Ingersoll Rand, Düzce, Türkiye’de bulunan İTO Kilit üretim tesisini satın aldı.
2005: Ingersoll Rand, İTO Kilit markalı ürünlerini pazarlayan ve satan İTO Kilit şirketini satın aldı.
2013: Önde gelen küresel bir güvenlik ürünleri ve çözümleri sağlayıcısı olan Allegion’un, Ingersoll Rand’a gönderilmesini takiben bağımsız, halka açık bir şirket olarak giriş yapacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.